Muzyczny teatr kameralny, tworzony aktualnie przez dwóch artystów: Mariusza Kozubka i Piotra Solorza (z gościnnym udziałem min. Marcina Wąsowskiego).

Inspiracją do powstania Zespołu była trwająca od kilkunastu lat współpraca Mariusza Kozubka z Krakowską Agencją Artystyczną „Art – Metanoia”. Teatr od samego początku miał charakter „Teatru w Drodze”. Jego spektakle programowo były zawsze „proste w obsłudze” – kameralne, nie wymagające zawodowej sceny i zaplecza, możliwe do zagrania w nieomal każdych, nawet najbardziej karkołomnych warunkach. To założenie miało na celu uczynić KTB „teatrem dostępnym” – widzom niepełnosprawnym, mieszkającym w małych ośrodkach, „skoszarowanym” (DPS-y, Domy Dziecka, Areszty itp).

Stąd Grupa tak przygotowuje swoje kolejne premiery, aby można je było zagrać nawet w naprędce adaptowanych, nieteatralnych przestrzeniach (świetlicach, korytarzach, jadalniach, na małych estradach itp). Programowe „wychodzenie do widza” kształtuje charakter przedstawień – czytelnych, prostych w odbiorze, uniwersalnych, muzycznych, dowcipnych, otwartych na interakcję. Od strony treściowej przekaz Teatru kształtuje niezmiennie Biblia – odczytywana współcześnie, pogodnie, częstokroć nieoczekiwanie i zaskakująco.

Mimo wymuszonych mobilnością scenograficznych ograniczeń, KTB niezmiennie stara się (co często wymaga sporej inwencji) o piękny i bogaty kształt plastyczny spektakli. Atutem Zespołu jest także wykonywana podczas przedstawień „na żywo” muzyka (Piotr Solorz jest min. aktorem – multiinstrumentalistą).

Teatr, nie posiadając własnej sceny, gra swoje spektakle podczas co miesiąc organizowanych tras oraz na specjalne zaproszenia organizatorów imprez kulturalnych.

Artyści KTB

Mariusz Kozubek


Twórca niezależny, reżyser autorskich spektakli teatralnych. Założyciel i wieloletni dyrektor Teatru A (spektakle dramatyczne, muzyczne i uliczne prezentowanych w całej Polsce i prawie we wszystkich państwach europejskich). Dyrektor artystyczny (i współzałożyciel) nieistniejącego już „Teatru Franciszka” w Katowicach. Twórca ponad 40 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Kulturoznawca, filozof, scenarzysta, filmowiec, aktor i producent teatralny. Współpracował z mediami chrześcijańskimi (min. Radio PULS i CCM w Gliwicach, Warszawska TV Niepokalanów, Edycja Paulińska w Częstochowie), Teatrami Instytucjonalnymi (Teatry Lalkowe w Opolu, Poznaniu i Olsztynie; Opera Śląska w Bytomiu) oraz Teatrami Offowymi (min. „ITP” w Lublinie, „Saruel” w Łodzi). Autor dydaktycznych programów teatralno – muzycznych (min. „Kana”w Gliwicach, Studium TF w Katowicach). Współpracownik Krakowskich Agencji Artystycznych „Art – Metanoia” i „Galana”. Autor projektu „Teatr Podróżny” (trupa teatralna podróżująca wozem konnym po wsiach Opolszczyzny, Warmii i Mazur). Od roku 2013 (trzy autorskie „Megawidowiska” w Spodku) związany z Katowicami. Laureat Nagrody I Stopnia w Dziedzinie Kultury Prezydenta Miasta Gliwice i Nagrody Imienia Bł. Ks. Emila Szramka w Katowicach. Współzałożyciel, aktor i scenarzysta Krakowskiego Teatru Biblijnego.

Piotr Solorz


Kompozytor, wokalista, aktor, multiinstrumentalista, producent muzyczny (własne, mobilne studio nagrań), muzykoterapeuta, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube, były członek zespołu: „Tylko Ty”. Kompozytor muzyki i odtwórca ról pierwszoplanowych w musicalach Teatru Franciszka w Katowicach ( min. „Ewangelia według… Kobiet” i „Dawid”). Odtwórca głównej roli dramatyczno – wokalnej w musicalu „Jonasz” w katowickim Spodku (2015). Aktor i (od 2019) kierownik muzyczny w Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku Nad Wisłą. W latach 2018-20 aktor Wrocławskiego Teatru Muzycznego „Forte”. Od 2015 roku współtworzy Krakowski Teatr Biblijny.

Nasze przedstawienia. Kliknij i pobierz informacje!